Nörolojik gelişimi hızlandırmak ön beyni geliştirip zeka gelişimini desteklemek mümkün.

Refleksoloji çalışması zihni aktifleştirir hafızayı kuvvetlendirir. Beynin işleyiş hızının düzenlenmesi, ön beyin çalışma sisteminin düzenlenip geliştirilmesi gibi temel bir amaç etrafında toplanır.

Refleksoloji beyinin başta frontal korteks olmak üzere bütün bölümlerinin uyarılmaya bağlı olarak aktive artışına sebep olur. Bu aktivite artışı, bu bölgeleri oluşturan nöronların uyarılar sayesinde tarnsmilter geçişleri arttırmasına sinaptik bağlantılarının gelişmesine sebep olduğu için zeka fonksiyonlarını arttırıp geliştirme ve buna bağlı olarak hafızayı güçlendirip öğrenmeyi kuvvetlendirme gibi belli başlı zihinsel işlevleri geliştirir.

Refleksoloji tabanlığı beyinde bu bölgelerle bağlantılı kısımları özel çıkıntı ve noktalar sayesinde uyarı vermeye dönük özel medikal bir üründür.Aynı zamanda vücudumuzdaki enerji dolaşımını doğal yollarla düzene sokarak öğrenmeye engel teşkil edecek sorunları ortadan kaldırır.
Günlük olarak tabanlığı yarım saat ile bir saat arasında giymenin,yaklaşık altı ay içerisinde zeka gelişimi üzerine faydalarının görülmesi için yeterli bir süre olduğu ifade edilebilir.